Biyografi

BiyografiHakan OKAY,

1960 yılında İstanbul’da doğdu. Vefa Lisesi’nden sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü ile İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünden mezun oldu ve son olarak İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bölümünde Yüksek Lisans ders programını tamamladı.

1979 yılında üniversite sıralarında iken yarı zamanlı olarak perakende satış yaparak iş hayatına başladı. Üniversite öğreniminden sonra bir süre bir seyahat acentesinde satış temsilcisi olarak çalıştı.

1985-2013 yılları arasında kişisel bakım sektörü (Estée Lauder, Aramis, Enrico Coveri, Arrogance, Barbara Bort, Hugo Boss, Laura Biagiotti, Alix Avien Parfums markalarında) ve giyim sektöründe (Karaca ve Pierre Cardin markalarında) yıllar içinde ürün müdürü, satış müdürü ve pazarlama müdürü olarak görev yaptı.

Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi MBA programında, öğretim görevlisi olarak “Stratejik Pazarlama Uygulamaları”, “Marka Yönetimi”, “Perakende Yönetimi”, “Kişisel Satış Teknikleri” ve “CRM – Müşteri İlişkileri Yönetimi” dersleri vermektedir.

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları Bölümünde, öğretim görevlisi olarak “Marka Yönetimi” ve “Pazarlama” dersleri vermektedir.

Hakan Okay ayrıca, üniversitelere ve çeşitli kongrelere “Konuk konuşmacı” olarak katılmaktadır. “Pazarlama, Kurumsal ve Kişisel Satış Teknikleri” konularında eğitimler vermekte ve çeşitli dergilere aynı konularda makaleler yazmaktadır.

Dünya Gazetesi’nin web sitesinde köşe yazarıdır.

T.C. Adalet Bakanlığı İstanbul Adliyesi‘nde “Bilir Kişi” olarak görev yapmaktadır.

“İyi Satıcı Olmak”, “İyi Pazarlamacı Olmak”, “Nasıl Zengin Olamadım” ve “Helikopter Bakışı” isimlerindeki dört kitabı MediaCat tarafından; “Satış Profesyoneli El Kitabı” ismindeki kitabı ise Ceres Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Ayrıca Humanist Yayıncılık tarafından yayınlanmış “İtirazım Var” isimli kolektif yazarlar tarafından yazılmış bir kitabın da editörüdür ve sunuş yazısını yazmıştır.

Tüm kitapları D&R, Remzi, Inkilap, Kabalcı, Alkın gibi önemli kitapçılarda ve internette www.idefix.com, www.kitapyurdu.com, www.pandora.com gibi kitap sitelerinde okurları ile buluşmaktadır.

“Helikopter Bakışı” isimli kitabının www.helikopterbakisi.com isimli ayrı bir web sitesi vardır.

www.hakanokay.com isimli kendi web sitesinde, makaleleri, kitap önerileri, blog yazıları, söyleşileri yayınlanmaktadır.

Hakan Okay halen altıncı kitabını yazmaktadır. Evlidir ve bir oğlu vardır.

 

Hakan OKAY was born in Istanbul in 1960. Having completed his high school education at Vefa High School, he graduated from İstanbul University with a BA in German Language and Literature in  the Faculty of Letters and an MBA from the  Business Economics Institute in  the School of Business Administration.

He started his career in retail sales as a “part-time” employee in 1979 during his university years. After completing his education, he was employed as a sales representative at a travel agency, followed by different positions  as product manager, sales manager, and marketing manager in the personal care industry (Estée Lauder, Aramis, Enrico Coveri, Arrogance, Barbara Bort, Hugo Boss, Laura Biagiotti, Alix Avien Parfums brands) and the textile industry (Karaca and Pierre Cardin brands) for several years.

He is working in sales and marketing areas of personal care sector since 1985.

He lectures on “Retail Management” and “Individual Sales Techniques” in weekend MBA programs of Strategic Marketing and Brand Management under the auspices of the Institute of Social Sciences at Bahçeşehir University. Further, he participates in various university organizations as a Lecturer, offers training on “Marketing, Corporate Sales and Individual Sales Techniques” and contributes to different journals with his essays on the same subject.

He is an author and editor of www.pazarlama.diyalogo.com, a B2B business network site.

His first two books, “İyi Satıcı Olmak” and “İyi Pazarlamacı Olmak” (respectively, “Being a Good Dealer” and “Being a Good Marketer”), were published by MediaCat. Both are sold by significant bookstores such as D&R, Remzi, Inkilap, Kabalcı, and Alkım in addition to websites such as www.idefix.comwww.kitapyurdu.com, www.pandora.com. His just-published third book, “Nasıl Zengin Olamadım” (How I Didn’t Get Rich)  has  received  much publicity and positive response.

Mr. Okay has his own website, www.hakanokay.com, where he publishes his essays, suggestions, blogs, interviews, and answers to the questions by readers on marketing and sales as well as providing a forum for guest authors.

Currently, he is working on a  fifth book. He is married and have a son.————

———